علیرضا عباسی ظهر سه‌شنبه در بازدید از مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای تخصصی کشاورزی و شیلات زیبادشت در استان البرز با بیان اینکه یکی از حوزه‌های مهم استقلال، استقلال اقتصادی و غذایی است، اظهار کرد: در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی که به ما مربوط است باید ادای دین کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی با محدودیت آب، خاک و اعتبارات مواجه هستیم، تصریح کرد: مهمترین محدودیت کشاورزی، منابع انسانی است؛ ابتدای انقلاب ۷۰ درصد جامعه را جامعه روستایی تشکیل می‌داد اما امروزه به ۲۵ تا ۳۰ درصد تقلیل پیدا کرده و متوسط سن بهره‌برداران هم به بالای ۵۰ سال رسیده است.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه در دانشکده‌های کشاورزی و منابع طبیعی تربیت نیروی انسانی صورت می‌گیرد اما با مشکلاتی روبه‌رو هستیم، افزود: از ۱۰۰ درصد دانشجویانی که وارد حوزه کشاورزی می‌شوند ۵۱ درصد فاقد شغل و ۴۹ درصد شاغل می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: ۴۰ درصد افراد فاقد شغل در این حوزه به دنبال هیچ شغلی نیستند، بنابراین برنامه مهارتی لازم است که این دانشجویان در عرصه کشاورزی شاغل شوند همچنین از افرادی که شغل پیدا می‌کنند ۳۵ درصد به حوزه کشاورزی مربوط نیست.