مرکز آموزش فنی و حرفه ای دومنظوره زیبادشت شهرستان فردیس از جمله مراکز آموزش مهارتی تحت نظارت اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز می باشد که با وسعت حدود۳۰,۰۰۰ مترمربع در فاصله ۵ کیلومتری شهرفردیس و ۱۲ کیلومتری شهرکرج درمنطقه زیبادشت واقع شده است.

این مرکز به مساحت ۲۰,۰۰۰ مترمربع در سال ۱۳۷۸ از طرف « بنیاد خیریه پورکاشانی» به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای غرب استان تهران( اداره کل آموزش فنی و حرفه ای منطقه کرج) اهدا که پس از انجام اقدامات عمرانی و ساخت و تجهیز ۸ گلخانه و دواستخر پرورش ماهی با ۷ رشته آموزشی آغاز به کار نمود.

به دنبال استقبال فراوان کارجویان و علاقه مندان فراگیری آموزشهای تخصصی کشاورزی، روند رو به رشد مرکز ادامه یافت که با اهدای مجدد حدود ۱۰,۰۰۰ مترمربع زمین از سوی بنیاد مذکورو الحاق آن به مرکز،وسعت مرکز به ۳۰,۰۰۰ مترمربع افزایش یافت. افزایش تعداد کارگاههای آموزشی ثابت و سیار و همچنین افزایش تعدادرشته ها و حرفه های آموزشی و بهبودکیفیت آموزشی مرکز از نتایج تلاشهای همکاران مرکز می باشد.

در حال حاضر، این مرکز از معدود مراکز آموزشی در کشور می باشد که با بهره گیری از کادر آموزشی مجرب و کارگاههای آموزشی مجهز در رشته ها و حرفه های متنوع آموزشی از جمله: زراعت شیلات، باغبانی، گلهای آپارتمانی، گلخانه های صیفیجات خاکی و هیدرو پونیک، قارچ، زنبور عسل، زالو، گیاهان دارویی، ماشین آلات کشاورزی، اتومکانیک، رایانه، صنایع دستی ، صنایع دوخت و گردشگری، خدمات آموزشی رایگان را در ۱۲ کارگاه ثابت و ۳کارگاه سیارآموزشی و دردوبخش خانم ها و آقایان، به کلیه متقاضیان آزاد و معرفی شده از سوی سایر دستگاهها و نهادهای سراسر کشور ارائه می نماید.

آمار بالای شاغلین و کارآفرینانی که پس از فراگیری آموزشهای مهارتی این مرکز دارای کسب و کار شده اندکه مشخصات تعدادی از ایشان نیزدر بخش کارآفرینان موجود می باشد، از اثربخشی آموزشهای ارائه شده این مرکز در سالیان اخیر حکایت دارد.